Home

Filter By

Osiva

CZK13.00
Máta je vytrvalá bylina. Má chlupatou lodyhu, až 75 cm vysokou. Listy jsou vejčité, kopinaté, špičaté, ostře pilovité, skoro celokrajné, mají až 10 mm dlouhý řapík. Čepel je poněkud pýřitá, asi 8 cm dlouhá, žláznatě tečkovaná, na líci tmavozelená, na rubu světlejší. Při pěstování je nutné mátu něčím ohradit, neboť se rychle rozrůstá. Sbíráme: od června do září. Sběr: Listy se sbírají na počátku květu za suchého počasí okolo 12. hod a suší se ve stínu, pokud možno rychle. Při pomalém sušení hnědnou. Umělá teplota by neměla překročit 35°C. Máta musí být každý rok vyměňována a uchovávána v dobře utěsněných nádobách. Účinné látky: Menthol, menthon, menthofuran, ve stopkách terpeny a řadu jiných látek. Mají chuť palčivě kořennou a zvláštní větrový zápach. V suchém stavu má máta silný charakteristický pach a palčivě kořennou chuť s příjemně chladivou pachutí. Použití: Tlumí a odstraňuje křeče, zvláště v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání, působí dezinfekčně a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejména žluči. V silnější koncentraci působí menthol na kůži místní znecitlivění.
CZK12.00
Bazalka je jedna z nejpříjemnejších bylinek a je nepostradatelná v kuchyni většiny středozemních států. Sladká a aromatická vůně je zvlášť populární v Itálii. Protože se její delikátní aroma vařením rychle ničí, bazalku přidáváme těsně předtím, než jídlo servírujeme. Bazalka se taktéž používá ke kořenění zeleninových nebo masových polévek, do omáček, karbanátků, salátů, fazole, octa, tvarohu, při přípravě zveřiny a ryb. Můžeme ji přidat do játrové paštiky, pečené husy či kačeny a je vhodná i do pokrmů z vajec a sýra.
CZK11.00
Chutnou listovou zeleninou je štěrbák zahradní neboli endivie. Potřebuje kypré, humózní půdy a dostatek vláhy. Pěstuje se z přímého výsevu nebo z předpěstovaných sazenic. Pro podzimní a zimní sklizeň štěrbák vyséváme během července přímo na záhon. Jakmile vyroste první pár pravých listů sazenice jednotíme na vzdálenost 30 cm. Sklízíme v říjnu nebo v listopadu.
CZK16.00
Odrůda se silnou násadou drobných červených kuželovitých aromatických plodů. Množí se generativně - semeny. Vyséváme ve vytápěných prostorách zjara mělce do truhlíků, rostliny 2 x přepichujeme, po vytvoření 5 pravých listů vysazujeme na stanoviště. Pěstujeme na osluněném pozemku s dostatkem živin a vláhy.
CZK16.00
Atraktivní nenáročná letnička vhodná do osazení zahradních nádob. Vytváří množství rudě červených plodů, které připomínají maliny. Pěstuje se jako okrasná rostlina a plody i listy lze konzumovat. Rostlinám se daří ve výživné, přiměřeně vlhké půdě na teplém a slunném stanovišti.
CZK12.00
Velmi výnosná odrůda, vhodná pro rychlení i pěstování na poli. Středně zelené, středně dlouhé a středně ojíněné listy mají větší průměr. Listy mají ostřejší chuť a vysoký obsah vitaminu C. Vegetační doba do prvé sklizně je cca 110 dní. Sklizeň lze několikrát opakovat. Odrůda velmi dobře přezimuje. Výsev na jaře nebo na podzim do sponu 20 x 10cm.
CZK22.00
Velmi raná zeleninová paprika, vyniká velmi sladkým, silnostěnným plodem. Vysoce specializovaná odrůda určena pro pěstování v nádobách. Zelenina bohatá na vitamíny C, A, B1, B2. Vyséváme od poloviny února do hrubého Agroperlitu nebo do jiffy balu. Po dokonalém rozvinutí děložních lístků přepícháme do květináčků o průměru 8 cm s kvalitní zeminou. Sazenice vysazujeme do kvalitního substrátu po jedné rostlině. Použijeme květináč o průměru alespoň 35 cm. Velice důležitá je drenážní vrstva. Rostliny nesnášejí přemokření ani sucho. Po zálivce nesmí zůstat ve spodní misce voda. Pro množství a tíhu plodů vyžadují rostliny oporu. Nejlepší oporou pro rostliny, které dosahují výšky 50 cm jsou 3 tyče na vrcholu přivázané do jehlanu (tábornická trojnožka). Velice důležitá je správná výživa rostlin, a to zejména v období od konce května do konce srpna. Maximálně 10 kuliček ledku vápenatého rovnoměrně rozprostřeme do květináče směrem od rostliny a řádně rostlinu zalijeme. Při prvních mrazících přeneseme rostliny do bytu a sklízíme do vánoc.
CZK11.10
Výška rostliny: do 40cm. Doba květu: Srpen, Září. Použití: v lékařství, v potravinářství Náročnost: slunce, sucho, vápenité půdy, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné Popis rostliny: Majoránka zahradní je přirozeně vytrvalá rostlina, u nás se často pěstuje jako jednoletá. Je asi 40cm vysoká, s přímými listnatými lodyhami a bílými nebo růžovými květy, které tvoří kulaté klásky. Rostlina se aromatická. Kvete od srpna do září. Čeleď: Lamiaceae -hluchavkovité Původ: Rostlina pochází z řeckých hor. Většina botaniků si myslí, že je původem z jihozápadní Asie. Znali ji už staří Egypťané. Do Evropy se dostala z Jeruzaléma a od 16. století se používá v kuchyni i v lékařství. Pěstování: Majoránka vyžaduje plné slunce, suchou, písčitou, trochu vápnitou půdu. Semeno vyséváme do misky od března a sazeničky vysazujeme ven od poloviny května. Když rostliny dorostou do 10cm, zkrátíme je. Nať stříhaná po odkvětu mí nahořelou chuť, rostlina rychle ukončí vegetaci. Množení: Množíme výsevem semen. Použitelná část: Výhonky, které začínají kvést nebo kvetou, můžeme stříhat celé léto, nejlépe v ranních hodinách. Nať sušíme zavěšenou, nebo ji můžeme zmrazit. Použití: Majoránka je oblíbeným kořením k masu, luštěninám, do polévek, na pizzu a do pokrmů z brambor. Je také vhodná do uzenin, nahrazuje sůl. Čaj z majoránky podporuje vylučování žluče a trávících šťáv, uklidňuje nervy.
CZK131.00
Jidášovo ucho je dřevokazná houba, která zvyšuje odolnost organismu proti virózám a zpomaluje růst některých zhoubných nádorů. Je vhodná zejména do salátů a polévek.Plodnice není rozlišena na klobouk a třeň, je boltcovitého, různě zprohýbaného tvaru. je částečně průsvitná, světle nebo sytě hnědá, někdy až fialově načernalá. Na jedné straně je hladká, druhá strana je jemně ochlupená. Houba je rozšířená v mírném i subtropickém pásu. U nás roste ucho Jidášovo (Hirneola auricula-judae) v létě a na podzim na uschlých větvích nebo pařezech bezu černého zejména po silných deštích, kdy se jejich substrát dostatečně nasytil vodou. Dorůstá velikosti 3 - l0 cm. V Asii roste příbuzná boltcovitka chlupatá (Auricularia polytricha) nazývaná čínsky mu-er, která vytváří mnohem větší plodnice fialové barvy, v čerstvém stavu dosahující průměru 15 - 20 cm. Tento druh boltcovitky se pěstuje převážně v Číně a Vietnamu. Díky asijské produkci patří boltcovitky na 4. místo mezi pěstovanými houbami s roční výrobou 1,6 miliónů tun. Houby tohoto rodu se pěstovaly v Číně již v 6. století n.l. Při pěstování doma se používá podobného postupu očkování i prorůstání jako u šiitake. Vhodné je dřevo bezu černého, ale také olše, břízy, jasanu, javoru nebo buku, nejlépe o průměru 10 až l5 cm, o délce asi l m. Důležité je, aby dřevo bylo čerstvé, kácené v době vegetačního klidu. Zboku navrtáme otvory o průměru 10 mm a do nich vpravíme sadbu na kolíčcích nebo sadbu zrnitou. Naočkované dřevo umístíme ve vlhkém prostředí nebo jej zabalíme do polyetylénové fólie. Podhoubí dřevem proroste za 3 - 4 měsíce. K plození se pak klát dřeva umístí na vlhkém místě (ve stínu, v zastíněném skleníku, fóliovníku nebo pěstírně). Před zahájením plodnosti je nejlepší namočit dřevo do vody na 24 hodin Mlžením zároveň udržujeme vyšší vlhkost vzduchu. Na špalcích plodí houba 3 - 5 let a za tuto dobu může dosáhnout celkového výnosu 20 %. Velmi snadným způsobem, jak doma houbu pěstovat, je ulomit v hustém porostu bezu černého někde na kraji vesnice silný odumřelý kmínek, na kterém se plodnice ucha vyskytují, a ten si odnést domů. Stačí jej jen zalévat a máte ucho po celou sezónu.
CZK24.90
Blahovičník-Eukalyptus (Eucalyptus) je druh různorodých kvetoucích stromů, nebo keřů rodiny myrtovitých (Myrtaceae). Druhy těchto rostlin se nacházejí převážně v Austrálii, je zde kolem 700 známých druhů Eukalyptu. Většina pochází z Austrálie, velmi malé množství rostlin se nachází v přilehlých částech Nové Guineje a Indonésie nebo ostrovech Filipín. Druhy Eukalyptu se pěstují v celé oblasti tropů a subtropů, včetně Ameriky, Anglie, Afriky, Středomoří, Středního východu, Číny a indického subkontinentu. Eucalyptus je jedním ze tří podobných rodů rostlin, které se běžně označují jako "eucalypty", zbylé jsou Corymbia a Angophora. Mnoho jich je označováno také jako gumové stromy, protože se po naušení kůry vyznačují velkým množstvím mízy. Název eukalyptus pochází z řeckého: eukályptos, což znamená "dobře pokryta". Eukalypt má velmi hladkou, často hedvábně lesklou kůru, která může být bílá, krémová, šedá, zelená nebo měděná. Od globálního rozvoje přitahovaly Eucalypty pozornost výzkumných pracovníků a ekologů. Jednak jako rychlerostoucí zdroj dřeva, nebo třeba pro jeho olej, který lze použít jako čistidlo a funguje také jako přírodní insekticid (přípravek k hubení hmyzu). Eukalypty čerpají obrovské množství vody z půdy. V domovině eukalyptus vysazovali pro odvodnění močálů a tím snižovali riziko malárie. Dále jsou vysazovány jako větrolamy a při erozi půdy. Eukalypty mohou představovat keře i velmi vysoké stromy. Malé - do 10 metrů na výšku Středně velké - 10 až 30 metrů Vysoké - 30 - 60 metrů Velmi vysoké - více než 60 metrů Téměř všechny Eukalypty jsou listnaté stromy, jen některé tropické druhy ztrácejí svoje listy na konci období sucha. Stejně jako u ostatních členů rodiny Myrtovitých, listy Eukalyptu pokrývají olejové žlázy. Eukalypty hojně produkující oleje jsou tedy důležitou součástí rodu. Listy zralé rostliny Eukalyptu jsou obvykle kopinaté, řapíkaté, a voskově nebo leskle zelené. Ale existuje mnoho výjimek z tohoto vzoru (např. E. melanophloia, E. melanophloia, E. Setosa). Většina charakteristikých druhů Eukalyptu mají typické květy a plody (tobolky). Květy rostlin mají četný počet nápaditých bílých, krémových, žlutých, růžových nebo červených tyčinek. Jméno Eucalyptus, z řeckých slov eu-, dobře, a kaluptos, kryt, což znamená "dobře-krytý", popisuje čepici, kterou jsou tyčinky kryté. Tobolky jsou zhruba kuželového tvaru a mají na konci ventily, které otevírají k uvolnění semen. Vzhled kůry Eukalyptu se mění s věkem rostliny, délka vláken kůry, stupeň vrásčitosti, tloušťka, tvrdost a barva. Všechny vyspělé eukalypty přidávají každoroční vrstvu kůry, což přispívá k větší průměru kmene. U některých druhů, nejvzdálenější vrstva umírá a tvoří buď dlouhé pruhy (jako u sheathiana Eucalyptus), velké vločky (E. diversicolor, E. cosmophylla, E. cladocalyx). Povrch kůry může být matný (E. cosmophylla), lesklý nebo saténový. Existuje více než 700 druhů Eukalyptů. Některé z nich se liší od proudu rodu do té míry, že jsou geneticky zcela izolovány a mohou mít pouze několik relativně neměnných vlastností. Nejvíce však může být považována za náležející k velké nebo malé skupiny příbuzných druhů, které jsou často v geografickém kontaktu. Některé druhy jsou relativně geneticky pevné, zatímco jiné se zcela odchýlily od svých nejbližších příbuzných. Malý rod podobných stromů, Angophora, byl znám už od 18. století. V roce 1995 nové důkazy, a to především genetické, ukázaly, že některé druhy Eukalyptu byly vlastně více blízce příbuzné Angophora než ostatní eukalypty, byli odštípnuty do nového rodu Corymbia. Ačkoli jsou tedy rody rostlin odděleny, některé hybridy zůstanou označovány jako Eukalypty-Angophora, Corymbia a eukalyptus, jako "Eukalypty". Několik Eukalyptů patří mezi nejvyšší stromy na světě. Australský Mountain Ash, je nejvyšší ze všech kvetoucích rostlin (krytosemenných), měří 99,6 metrů. Nejvyšší výšky dosahuje u blahovičníků šest druhů: Eucalyptus obliqua, Eucalyptus delegatensis, Eucalyptus diversicolor, Eucalyptus nitens, Eucalyptus globulus a Eucalyptus viminalis, a to nad 80 m. Když pěstujete blahovičnk, tak byste měli dbát na tyto rady. Většina blahovičníků není příliš mrazuvzdorných, tolerují lehké mrazy kolem -3 ° C. Nejvytrvalejší je Eucalyptus pauciflora, který je schopen obstát chlad a mráz až o -20 ° C. Několik dalších druhů, zejména z náhorní plošiny a pohoří střední Tasmánie, jako Eucalyptus coccifera, Eucalyptus subcrenulata a Gunnii Eucalyptus, přinesly odolnou formu osiva, získané z těchto geneticky odolných kmenů. Eukalyptus Citonový stáší pokles teplot až na -5 ° C, přesto je lepší jej pěstovat v interiéru kvůli jeho aromatizujícím a desinfekčním vlastnostem
CZK19.90
Kolekce KURIOZITY - keříčkovitá letnička dorůstající výšky 30 cm, kvete růžovými květy už v prvním roce. Ideální pro seznámení se dětí s životem rostlin. Rostlina je zvláštní především svou seismonastií (pohyb na základě podráždění-po doteku sklápí listy) a nykonastií (spánkový pohyb), kdy v noci sklápí listy ke stonku. Uplatní se jako pokojová i balkónová rostlina. Pěstebně nenáročná, snese i polostín v bytu.
CZK131.00
Hlíva růžová - sadba houby Hlívy - Pleurotus djamour Hlíva růžová pochází z Jihovýchodní Asie, je dřevokazá, jedlá a výborně chutná. Obsah glukanů pomáhá zvyšovat odolnost organismu vůči civilizačním chorobám, virózám, pomaluje nebo zabraňuje růstu určitých typů zhoubných nádorů. K růstu potřebuje vyšší teploty než jiné druhy hlív. Návod na pěstování Hlívy růžové Tento druh hub se mohou pěstovat od jara do podzimu v místnostech, kde je stálá pokojová teplota. Houby se pěstují na pařezech, pilinách listnatých stromů, řezané slámě, větvích nebo dřevěných špalcích. Pro pěstování není potřeba mnoho světla, ale teplota pro klonizaci (mycelii) by měla být 18 - 25 stupňů. Abychom vytvořili plodnice, je zapotřebí zajistit teplotu pod 18 stupňů a nejmíň 10 hodin světla. Pokud je chceme celoročně pěstovat, musí mít stejnou pokojovou teplotu a vlhkost vzduchu 90%. Až 5 let plodí podhoubí a výnos je 15-25% hmotnosti substrátu. Pokud pěstujeme na dřevě: Do dřeva navrtáme otvory, do které aplikujeme sadbu. Umístíme do vlhkého, teplého prostředí a uzavřeme v igelitu.
CZK84.90
Složení parkové travní směsi Renova: jílek vytrvalý, kostřava červená dlouze výběžkatá a trsnatá, lipnice luční. Směs Renova je vhodná především pro dosevy poškozených či prořídlých trávníků. Travní osivo pro parky Renova vyniká rychlým vývojem po zásevu a dobrou konkurenční schopností vůči plevelům.
CZK12.50
Popis Heřmánku pravého Heřmánek pravý je zařazen do čeledi Hvězdnicovité (Asteraceae). Heřmánek je jednoletá, příjemně aromaticky vonící bylinka. Má přímou, dost větvenou lodyhu, dorůstající výšky 15 - 50 cm. Jemné listy jsou střídavé, 2 - 3 krát peřenodílné s plochými, čárkovitými úkrojky. Květní úbory obsahují uvnitř zlatožluté, trubkovité květy a po obvodu bílé, jazykovité květy. Květní lůžko, které je kuželovitě vyklenuté, duté a bezplevné, je důležitým rozeznávacím znakem od heřmánku římského, který má květní lůžko nižší a vyplněné, nikoli duté. Heřmánek kvete od května do září. Plodem je velmi droboučká nažka, ani ne 1 mm dlouhá. Heřmánek pravý obsahuje široký komplex účinných látek. Kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je Chamazulen, obsahuje další účinné látky, jako je Bisabolol, Matricin, Farnesen, flavonoidy, kumariny, terpeny a další látky. Použití Heřmánek pravý se k léčení používá již od antických dob. Heřmánek je vhodný k vnějšímu i k vnitřnímu použití. Působí protizánětlivě, desinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení. Vnější použití Heřmánku pravého Zevně se heřmánek využívá k obkladům na špatně se hojící rány, kožní vyrážky, alergické kožní projevy, lehké popáleniny či na hemoroidy. Heřmánek urychluje hojící se projevy, snižuje bolest a zabraňuje vytvoření jizev. Heřmánkový nálev lze použít jako kloktadlo a k výplachům při onemocnění a zánětech ústní dutiny a hrtanu. Je vhodný na obklady a vymývání očí při zánětech očních spojivek. Používá se také k ošetření vlasů a pokožky hlavy. Nálev je také vhodný přidat do relaxační koupelové lázně. Velmi se také heřmánek používá v kosmetice. Je obsažen v řadě kosmetických přípravků, v pleťových vodách, mastech, krémech, vlasových přípravcích, ústních vodách a v dalších přípravcích.
CZK25.00
Má zelenožlutou barvu, tvarově představuje růžice uspořádané do pyramidy (viz. obrázek). Má pevnější konzistenci než klasický květák. Je zdrojem vitamínu B9 (kyseliny listové) a vitamínu C. V jedné porci romanesca (100 g) je téměř celá denní denní dávka vitamínu C pro dospělou osobu a 30 % vitamínu B9. Pro svůj zajímavý, dekorativní vzhled a svěží zelenožlutou barvu je romanesco vhodné jako příloha. Výborně chutná také v zeleninových salátech. S brokolicí, květákem a mrkví vytváří zajímavou barevnou i chuťovou kombinaci. Díky pevnější konzistenci je vhodné do nákypů a na zapékání.
CZK105.00
Tato domácí zahrádka obsahuje semínka ředkvičky a praktickou misku se sítkem ke klíčení. Misku na klíčení semínek můžete poté dále použít i pro klíčení jiných semínek. Silice obsažené v ředkvičce zmírňují bolest ucha a jsou nepřekonatelné v účinku na růst vlasů. Dále se využívá při chorobách žlučníku a jater a při léčbě zahlenění nosních dutin. Klíčky ředkvičky jsou nadupány vitamíny a minerály: vitamíny B1, B2, A a velkým množstvím vitamínu C, dále draslíkem, sodíkem, hořčíkem, vápníkem, fosforem a železem. Naklíčená semínka můžete konzumovat samotná, přidávat je do hlavních jídel, polévek nebo do zeleninových salátů. Semena lze koupit již naklíčená, za zlomek ceny a minimum práce si je ale můžete nechat vyklíčit doma. Získáte tak čerstvé a snadno dostupné vitaminy a další prospěšné látky.
CZK105.00
Řeřicha na klíčky s Domácí zahrádkou Vilmorin Premium je lehce pikantní a velmi zravý doplněk stravy. Pravidelná konzumace klíčků zaručuje nejen dobrou náladu a posílení odolnosti organismu, ale umožňuje také zachování štíhlé postavy. Řeřicha na klíčení je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Můžeme je přidávat do hlavních jídel, salátů a na chlebíčky. Klíčky jsou často nazývány duší rostlin nebo pokrmem života. Byly umístěny na čele tzv. seznamu bioaktivních potravin, které vyživují a léčí. Je výhodné mít je stále po ruce, protože jsou skutečně pramenem zdraví v podobě, která je snadno vstřebatelná lidským tělem. Mladé výhonky rostlin jsou ideálním zdrojem mnoha cenných a nezbytných výživných látek. Jsou továrnou na vitamíny (mj. C, B1, B6, B9, B12, D, E a H), makroprvků (železo, fosfor, vápník, hořčík, draslík) a mikroprvků (zinek, jód, mangan, měď, lithium a selen). Dodávají také hodnotné bílkoviny a mastné kyseliny omega-3. Vzhledem k bohatství obsažených látek jsou vhodné zejména pro děti, mládež a starší osoby.
CZK99.79
Tato domácí zahrádka obsahuje semínka vojtěšky a ředkvičky a praktickou misku se sítkem ke klíčení. Misku na klíčení semínek můžete poté dále použít i pro klíčení jiných semínek. Tato jemná směs vojtěšky a ředkvičky je přímo nadupaná bílkovinami, vitamíny a minerály. Klíčky jemné směsi budou perfektní do hlavních chodů, salátů a sendvičů. Ředkvička obsahuje 37% éterických olejů a vojtěška obrovské množství vitamínu C. Jedna miska vojtěškových klíčků odpovídá svým obsahem vitamínu C celým šesti miskám pomerančové šťávy! Naklíčená semínka můžete konzumovat samotná, přidávat je do hlavních jídel, polévek nebo do zeleninových salátů. Semena lze koupit již naklíčená, za zlomek ceny a minimum práce si je ale můžete nechat vyklíčit doma. Získáte tak čerstvé a snadno dostupné vitaminy a další prospěšné látky.
CZK105.00
Tato domácí zahrádka obsahuje semínka vojtěšky a praktickou misku se sítkem ke klíčení. Misku na klíčení semínek můžete poté dále použít i pro klíčení jiných semínek .Díky vysokému obsahu chlorofylu, minerálních látek, vitamínů a bílkovin mají vojtěškové klíčky příznivé účinky na regeneraci organismu. Vojtěška obsahuje hned osm esenciálních aminokyselin. Tiší bolesti při revma, zmírňuje otoky, podporuje látkovou výměnu a přispívá k léčbě akné. Jedna miska vojtěškových klíčků odpovídá svým obsahem vitamínu C celým šesti miskám pomerančové šťávy!